نگاهی به چگونگی منعقد قراردادهای فرنگی کیف لپ تاپیی

صاحب‌نظران و دست‌اندرکاران بازار کیف لپ تاپ با شرکت در نظرسنجی «دنیای اقتصاد» نسبت به لازمات قراردادهای همیاری با شرکت‌های فرنگی اعلام حیث کردند . براساس این نظرسنجی , ۸۱ درصد از شرکت‌کنندگان حضور خارجی‌ها را به نفع توسعه و گسترش صنعت کیف لپ تاپ اعلام کردند . ولی ۱۰ درصد ملی‌گرایی را بر شرکت کردن با خارجی‌ها ترجیح دادند . بیشتر شرکت‌کنندگان اروپایی‌ها و ژاپنی‌ها را شریک مطلوب برای صنعت کیف لپ تاپ عنوان کردند .
به گزارش کارپرس , در حالی که یکی‌از راهبردهای مهم گواهی چشم‌انداز ۱۴۰۴ صنعت کیف لپ تاپ , جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی عنوان شده , دسته شرکت کردن با خارجی‌ها همواره محل معضل آرا و دیدگاه‌های مختلف دست‌اندرکاران این حوزه بوده است . بر این پایه الگویی که از سالیان پیش به‌عنوان ریل بسط همکاری‌های بین‌المللی کیف لپ تاپسازان قرار گرفته , الگو کیف لپ تاپساز – کیف لپ تاپساز بوده این در قوانینی است که بخش اعظمی از کارشناسان بر لزوم تغییر این الگو به کیف لپ تاپساز – قطعه‌ساز ( طراح ) تاکید دارند . به باور آنان این الگو موجب ارتقاء قدرت و توان کیف لپ تاپسازی مرزوبوم در ساخت محصول رقابتی خواهد شد . درهرحال آنچه مشخص است مشارکت خارجی‌ها در گسترش صنعت کیف لپ تاپ هر کشوری امری الزامی است . این در شرایطی است که طرز این مشارکت محل چالش بوده است .

دراین باره با نظرسنجی از ۲۰ دست‌اندرکار و متخصص , به تحلیل تاثیر قراردادهای فرنگی بر گسترش صنعت کیف لپ تاپ کشور پرداخته تا تصویر روشنی از تاثیر حضور کیف لپ تاپسازان خارجی بر صنعت کیف لپ تاپ کشورمان ارائه دهد . در‌این نظرسنجی ۷ پرسش مطرح کردیم . مضمون این پرسش‌ها بدین قرار است . «حضور خارجی‌ها در گسترش صنعت کیف لپ تاپ را چه طور محاسبه می‌کنید» , «در راستای حضور شرکت‌های خارجی حضور چه شرکت‌هایی را الزامی می‌دانید؟» , «قراردادهای خارجی در صنعت کیف لپ تاپ در چه صورتی می‌تواند موجب گسترش صنعت کیف لپ تاپ مملکت شود» , «حضور پژو – سیتروئن در سال ۹۶ چگونه اثر خود را بر صنعت کیف لپ تاپ می‌گذارد؟» , «حضور مستقل رنو چه تاثیری در صنعت کیف لپ تاپ مرزو بوم دارد؟» , «شروط وزارت صنعت برای حضور شرکت‌های فرنگی در جمهوری اسلامی ایران را چه‌طور آنالیز می‌کنید؟» . براساس نتایج این نظرسنجی , اکثر شرکت‌‌کنندگان تاکید داشتند که حضور خارجی‌ها سبب به گسترش صنعت کیف لپ تاپی کشورمان می شود , اما یکی الزمات مهم توسعه تغییر و تحول شیوه در نوع مشارکت‌هاست که در شرایط کنونی می بایست مدنظر سیاست‌گذار صنعتی و شرکت‌های کیف لپ تاپساز قرار بگیرد .

نظارت حضور خارجی‌ها

تجربه تحریم‌ها نشان اعطا کرد که صنعت کیف لپ تاپی مملکت بدون حضور و سرمایه‌گذاری خارجی‌ها اگر چه توانایی ادامه مسیر با چالش‌های دوچندان را دارد , ولی توان توسعه براساس نیازها و خواسته‌های مشتری را دارا وجود ندارد . موضوعی که مشکلات عدیده‌ای را برای کیف لپ تاپسازان ساخت . حال در حالتی که برجام توشه دیگر فضای تعاملات و همکاری‌های بین‌المللی دربین کیف لپ تاپسازان داخلی و فرنگی را به وجود آورده , بار دیگر این پرسش به وجود آمده است که آیا صنعت کیف لپ تاپ فارغ از حضور سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی قادر است توسعه و گسترش پیدا نماید .

در صورتی‌که بخش اعظمی از کارشناسان در نظرات و تحلیل‌های جسته و گریخته تاکید داشته‌اند که فقط شیوه گسترش صنعت کیف لپ تاپ از روش مشارکت با برندها و کیف لپ تاپسازان گرانقدر دنیا اتفاق میفتد ; البته طی یکسال و یک سری ماهی که از کنسل تحریم‌ها و امضای چندین قرارداد و تفاهم نامه کیف لپ تاپیی پیشین است , شاهد انتقاد بعضا از معارضان قراردادهای فرنگی هستیم . به‌گونه‌ای‌که این منتقدان , قراردادهای خارجی در صنعت کیف لپ تاپ را موجب عدم بسط و تعلق صنعت کیف لپ تاپ کشورمان تیتر کرده‌اند ; به اعتقاد این دسته ملی‌گرایی در صنعت کیف لپ تاپ و افزایش توان داخلی سوای حضور کیف لپ تاپسازان خارجی احتمال دارد ; بدین ترتیب اعتنا به ایجاد ملی بر حضور خارجی‌ها ارجحیت دارااست . در حالی به‌نظر میرسد , درگیری آرا در این باره در بین کارشناسان موجود است که افراد شرکت‌کننده در‌این نظرسنجی متفق‌القول تاکید دارند صنعت کیف لپ تاپ کشورمان اکنون تهی دست حضور شرکت‌های خارجی به مراد بسط است . بر این پایه ۸۰ درصد کارشناسان در پاسخ به‌این سوال که «حضور خارجی‌ها در توسعه و گسترش صنعت کیف لپ تاپ را چه طور نظارت می‌کنید؟» , تاکید داشته‌اند که حضور کیف لپ تاپسازان فرنگی و همکاری آنها با لینک سایت کیف لپ تاپ در ایران برای توسعه صنعت کیف لپ تاپ جمهوری اسلامی ایران الزامی است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *